2022 Weekly Results

 

 

Date: 8 August  2022 Club: Mt Warren Park Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Wayne Robins Oxley 7 39 pts
Runner Up “A” Grade Peter Brennan Ashgrove 13 37 pts
Third Place Paddy Johnston Nudgee 15 36  pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Andrew Davies Carbrook 16 39 pts
Runner Up “B” Grade Graham Mouatt Redland Bay 20 38 pts
Third Place Greg Kemp Indooroopilly 16 37 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Mark Green Gailes 23 41 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Norm Maskiel Keperra 32 41 pts
Third Place John Nenke Pacific 22 38 pts
NTP’s 3a Dave Mason 5a Paul Burnett
3b Dave Ransome 5b Andrew Davies
3c Mark Green 5c Not claimed
10a Peter McLachlan 9a Paul Murray 16a Michael Hearn
10b Not claimed 9b Ron Cervetto 16b Bruce Pengelly
10c Not claimed 9c Les Sherwood 16c Peter Price
Field  88 Par  72 / Scr 71 Average Score : 32 pts
BRD  33 pts PCC  0  /  Slope  120 NAGA: John Gallagher 21 pts
Date:  1 August 2022 Club: Oxley Competition:  Single Stroke/ Stableford – 1st round BDVGA Championships
STABLEFORD PLACINGS TO BE  DETERMINED AFTER STROKE  RESULTS FINALISED
STROKE WINNERS NOT ELIGIBLE
Winner “A” Grade  (up to 16)
Runner Up “A” Grade
Third Place
.
Winner “B” Grade  (17 to 22)
Runner Up “B” Grade
Third Place
.
Winner “C” Grade  (23 to 36)
Runner Up “C” Grade
Third Place
NTP’s 3a  Brett Waring 5a Mike Hutchinson
3b Unclaimed 5b David Maguire
3c Unclaimed 5c Les Sherwood
7a  Paul Cervetto 13a  Paul Murray
7b  Keith Edgar 13b  Unclaimed
7c  Warren Tealby 13c  Unclaimed
Field  112 Par  71 / PCC 0 Average Score : 29 pts
BRD  33 pts DSR 71 /  Slope  122 NAGA:  Kevin Twomey 22 pts (ocf)
Date: 18 July 2022 Club: Ashgrove Competition:  S/Stab
Winner “Div 1”  (up to 18) Neil Niemand Redland Bay 11 35 pts (ocb)
Runner Up “Div 1” Bob Holland Ashgrove 15 35 pts
3rd “Div 1” Peter Brennan Ashgrove 13 34 pts
Winner “Div 2”   (19 to 36) Graham McLeod Ashgrove 21 37 pts
Runner Up “Div 2” Trevor Browne Redland Bay 22 35 pts (ocb)
3rd “Div 2” Dave Lewis Ashgrove 27 35 pts
NTP’s Div 1 0-18 Div2 19-36
3a Vince Boman 3b Unclaimed
6a Denis O’Brien 6b Graham Mouatt
9a John Clark 9b Bob Robertson
10a Ross Hill 10b Graham McLeod
13a Peter Cook 13b Graham Mouatt
17a Russ Little 17b Graham McLeod
Field 73 Par  67 / PCC 0 Average  29 pts
BRD  33 pts SCR  65 / Slope 121 NAGA:  Michael Jager 19 pts
Date: 11 July 2022 Club: Woodford Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) Rick Eldridge Ashgrove 14 37 pts
Runner Up “A” Grade Bill Albury Wynnum 10 36 pts  (ocb)
Third Place Dave Mason Ashgrove 12 36 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Rod Lee Virginia 15 37 pts
Runner Up “B” Grade Ron Cervetto Ashgrove 19 35 pts
Third Place Tony Lenac Ashgrove 18 34 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Jeff Duce Brisbane 22 40 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Bob Browning Keperra 21 40 pts
Third Place Peter Price Ashgrove 24 38 pts (ocb)
NTP’s 3a  Peter Moore 6a  David Ajala
3b  Bob Helm 6b  Unclaimed
3c Jeff Duce 6c  Ray Miller
11a  Joe Napier 17a  Greg Turnbull
11b  John Comerford 16b  Dennis Roel
11c  Jeff Duce 16c  Peter Harper
Field  88 Par 72    Scr 71 Average : 31 pts
BRD  33 pts SLOPE 120    PCC 0 NAGA:  John Crawford 17 pts
Date: 4 July 2022 Club: Gailes Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 13) Greg Carey Keperra 10 34 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Wayne Robins Oxley 7 34pts (ocb)
Third Place Greg Turnbull Keperra 11 34 pts
.
Winner “B” Grade  (14 to 19) John Comerford Gailes 17 36 pts
Runner Up “B” Grade Rick Eldridge Ashgrove 14 34 pts
Third Place David Craig Oxley 17 33 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (20 to 36) Bob Robertson Ashgrove 32 38 pts
Runner Up “C” Grade Brian Levitt Keperra 22 36 pts (ocb)
Third Place Caji De Souza Virginia 31 36 pts
NTP’s 3a Kevin Hughes 6a  Paul Murray
3b Bernie Cooke 6b  Andrew Davies
3c Shane Wilkens 6c  Bob Gannon
4a (2nd) Hayden Lenz 12a  Grant Barrow 17a(2nd)  Wayne Robins
4b          David Craig 12b Steve Smith 17b          Bob Holland
4c         Mike McDonnell 12c Peter Fraser 17c          John McCarthy
Field  112 Par  73 / PCC 1 Average Score : 28 pts
BRD  33 pts SCR 71  /  Slope  124 NAGA: Ken Bracegirdle 14pts
Date: 27 June  2022 Club: Mt Warren Park Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Paul Murray Oxley 6 38 pts
Runner Up “A” Grade Steve Smith Oxley 15 37 pts (ocb)
Third Place Rick Eldridge Ashgrove 14 37  pts
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Bob Muir Redland Bay 21 40 pts
Runner Up “B” Grade Nev Crouch Ashgrove 16 37 pts
Third Place Dave Ransome Keperra 21 36 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Mike Williamson Brisbane 25 40 pts
Runner Up “C” Grade Paul Evans Wolston Park 23 38 pts
Third Place David Russell Wolston Park 33 36 pts (ocb)
NTP’s 3aDavid Ajala 5a Mark Barnett
3b Ken Bracegirdle 5b Jeff Duce
3c Alan Deeth 5c Not claimed
10a Rod Lee 9a Tony Squires 16a David Ajala
10b Not claimed 9b Neil Glenwright 16b John McCarthy
10c Not claimed 9c David Russell 16c Not claimed
Field  89 Par  72 / Scr 71 Average Score : 31 pts
BRD  33 pts PCC  0  /  Slope  120 NAGA: John McCarthy 15 pts
Date: 20 June 2022 Club:Keperra (Old) Competition:  S/Stab
SPONSOR:         SHAND TAYLOR  LAWYERS
Winner “A” Grade  (up to 14) Brett Waring Ashgrove 12 36 pts
Runner Up “A” Grade Neil Niemand Redland Bay 13 34 pts
Third Place Peter Jager Pacific 12 32 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Bruce Mutch Virginia 15 37 pts (ocb)
Runner Up “B” Grade Steve Smith Oxley 15 37 pts
Third Place Bob Allen-Ankins Wynnum 20 35 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Brian Levitt Keperra 23 39 pts
Runner Up “C” Grade Dave Lewis Ashgrove 28 34 pts
Third Place Mark Green Ashgrove 22 33 pts
NTP’s 25a Peter Kibsgaard 27a Peter Cook
25b Michael Thomsett 27b Russ Little
25c Kassam Mahomed 27c Warren Tealby
12a Peter Moore 17a Greg Carey
12b Bruce McHattan 17b Michael Thomsett
12c Unclaimed 17c Warren Tealby
Field 123 Par   71 /Scr 69 Average Score : 27
BRD  33 pts PCC 1  /  Slope  123 NAGA: Ray Scott 11pts
Date: 13 June 2022 Club: Redcliffe Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Wayne Hampson Keperra 0 40 pts
Runner Up “A” Grade Keith Laurie Nudgee 14 39 pts
Third Place Terry Powell Nudgee 14 38 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Trevor Carter Redland Bay 17 39 pts
Runner Up “B” Grade John Comerford Gailes 19 37 pts
Third Place Joe Carter Woodford 17 34 pts
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Mike Garrett Brisbane 28 40 pts
Runner Up “C” Grade Paul Evans Wolston Park 24 37 pts (ocb)
Third Place Norm Maskiel Keperra 34 37 pts
NTP’s 2a Tony Squires 7aGreg Carey
2b Ron Cervetto 7b Unclaimed
2c Shane Wilkins 7c John McCarthy
11a Keith Laurie 13a Paddy Johnston
11b Bob Gannon 13b Keith Edgar
11c Graeme Mitchell 13c Bruce Rich
FIELD 126 Par   71 / PCC 0 Average Score : 29 pts
BRD  33 pts DSR 71  /  Slope  121 NAGA: David McGuire 18 pts
Date: 6 June  2022 Club: Parkwood Competition:  S/Stab
Sponsor: Tony Hollands Funerals
Winner “A” Grade  (up to 13) Graham Spence Pacific 12 36 pts
Runner Up “A” Grade Steve Adams Redland Bay 4 34 pts (ocb)
Third Place Dave Mason Ashgrove 11 34 pts
.
Winner “B” Grade  (14 to 19) Neil Niemand Redland Bay 14 42 pts
Runner Up “B” Grade Ian McGilvray Wynnum 14 33 pts (ocb)
Third Place Rod Lee Virginia 14 33 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (20 to 36) Caji De Souza Virginia 28 32 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Ray Miller Ashgrove 22 32 pts (ocb)
Third Place Mike Garrett Brisbane 25 32 pts (ocb)
NTP’s 2a Peter Laing 4a Kevin Twomey
2b Rod Lee 4b John Chippindall
2c Les Sherwood 4c Unclaimed
7a Adrian McShane 11a Dennis Roel 16a Brett Waring
7b Bernie Cooke 11b Karl Adam 16b Not Awarded
7c Mike McDonnell 11c Shane Wilkins 16c Not Awarded
Field  85 Par  70 / Scr 68 Average Score :  27 pts
BRD  33 pts PCC  3  /  Slope  118 NAGA:Calvin McDonald 14pts
Date: 11 April 2022 Club:Wynnum Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 144) Peter Jager Pacific 13 37 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade David Saville Redland Bay 12 37 pts
Third Place Bob Ellsworth-Turner Oxley 9 36 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Vince Boman Ashgrove 15 43 pts
Runner Up “B” Grade Bill Fisher Redland Bay 16 34 pts (ocb)
Third Place Rick Eldridge Ashgrove 15 34 pts
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Mark Campling Ashgrove 23 38 pts
Runner Up “C” Grade Dave Lewis Ashgrove 28 36 pts
Third Place Shane Wilkens Pacific 26 34 pts
NTP’s 5a  Ross Hill 6a Paul Murray
5b Kerry Cooper 6b Ian Kent
5c  Shane Wilkins 6c Norm Maskiel
9a Paul Burnett 15a Frank Ramsey 16a Greg Carey
9b Nev Crouch 15b Unclaimed 16b Jim Stanley
9c Shane Wilkins 15c Unclaimed 16c Les Sherwood
Field  118 Par   70/ SCR 69 Average Score : 29
BRD  33 pts PCC 0  /  Slope  121 NAGA: Bob Johnstone 21pts
Date: 4 April 2022 Club: Gailes Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 13) Dick Kennedy Nudgee 11 39 pts
Runner Up “A” Grade Grant Barrow Keperra 8 37pts
Third Place Ross Hill Ashgrove 12 34 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (14 to 19) Brian Howell Keperra 16 38 pts
Runner Up “B” Grade Bob Helm Brisbane 18 37 pts (ocb)
Third Place Laurie Parr Pacific 19 37 pts
.
Winner “C” Grade  (20 to 36) Derek Smith Bulimba 23 37 pts
Runner Up “C” Grade Adam Aspinall Keperra 20 36 pts
Third Place Mick Gibbons Ashgrove 32 35 pts (ocb)
NTP’s 3a  John Commerford 6a  Graham Spence
3b Laurie Parr 6b  Johan Pretorius (HIO)
3c Brian Kearney 6c  Unclaimed
4a (2nd) Greg Carey 12a  Kevin Twomey 17a(2nd)  Paul Burnett
4b          Trevor Sleep 12b Graham Mouatt 17b          Tony Lenac
4c          Jim Coughlin 12c Derek Smith 17c          Brian Kearney
Johan Pretorius HIO 6th
Field  128 Par  73 / PCC 0 Average Score : 30 pts
BRD  33 pts SCR 71  /  Slope  124 NAGA: Adrian McShane 18pts
Date: 21 March 2022 Club: Gainsborough Greens Competition:  S/Stab
SPONSOR : Tony Hollands Funerals
Winner “A” Grade  (up to 12) Jeff Kelly Keperra 10 35 pts
Runner Up “A” Grade Andrew Davies Carbrook 11 34 pts
Third Place Frank Ramsey Indooroopilly 10 33 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (13 to17) Shane Knight Oxley 14 38 pts
Runner Up “B” Grade Michael Thomsett McLeod 14 36 pts
Third Place Tony Hollands McLeod 14 34 pts
.
Winner “C” Grade  (18 to 36) Ken Bracegirdle Redland Bay 18 36 pts
Runner Up “C” Grade John Chippendall Ashgrove 20 35 pts (ocb)
Third Place Mark Green Gailes 21 35 pts
NTP’s 2a Graham Spence 7a Wayne Robins
2b Kerry Cooper 7b Kerry Cooper
2c Ian Shellshear 7c John Crandell
14a Rod Lee 16a John Cikuts
14b Neil Glenwright 16b Stephan Ohl
14c Unclaimed 16c Shane Wilkens
Field  127 Par   71 Average Score : 27
BRD  33 SCR  68/  Slope  120 NAGA: Peter Jager 17 pts
Date:21 February 2022 Club: Bribie Island Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Ralph Clarke Pacific 14 39 pts
Runner Up “A” Grade Neil Perrett Keperra 13 37 pts (ocb)
Third Place Rick Eldridge Ashgrove 15 37 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (16 to 20) John Comerford Gailes 17 38 pts
Runner Up “B” Grade Bob Muir Redland Bay 20 36 pts
Third Place Ken Bracegirdle Redlanmd Bay 20 34 pts
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Mark Campling Ashgrove 24 38 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Dave Lewis Ashgrove 29 38 pts
Third Place Mick Gibbons Ashgrove 34 37 pts (ocb)
NTP’s 4a Dennis Roel 7a Ed Castrisos
4b Jeff Duce 7b Tony Lenac
4c Leigh Richardson 7c Brian Kearney
14a Tony Squires 16a Adrian McShane
14b Unclaimed 16b Bob Browning
14c Dave Ransome 16c Brian Levitt
Field: 129 PAR 72 / Scr 71 Average Score:31 pts
BRD 33 PCC   0 /  Slope  123 NAGA:  Gary Scott 20 pts
Date: 14 February 2022 Club:Wynnum Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Ian Bishop Indooroopilly 13 40 pts
Runner Up “A” Grade Michael Jager Pacific 10 39 pts
Third Place Joe Napier Indooroopilly 14 38 pts
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Kerry Cooper Redland Bay 16 38 pts
Runner Up “B” Grade Bob Allen-Ankins Wynnum 19 37 pts (ocb)
Third Place Geoff Webster Keperra 19 37 pts
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Ray Miller Ashgrove 22 37 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Dave Jackman Pacific 31 37 pts
Third Place Alan Deeth Pacific 27 36 pts (ocb)
NTP’s 5a  Peter Brennan 6a Allan Albury
5b Michael Thomsett 6b Johan Pretorius
5c  Unclaimed 6c Paul James
9a Steve Woods 15a Greg Carey 16a Laurie Acreman
9b Bill Fisher 15b Ron Cervetto 16b Bob Longland
9c Unclaimed 15c Unclaimed 16c Warren Tealby
Field  127, 108 finished. Par   70/ SCR 69 Average Score : 30
BRD  33 pts PCC 0  /  Slope  121 NAGA: Neil Perrett 17pts
Date: 7 February 2022 Club:Wantima Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) Wayne Hampson Keperra 9 38 pts
Runner Up “A” Grade Grant Barrow Keperra 9 37 pts (ocb)
Third Place Andrew Davies Carbrook 14 37 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Bob Muir Redland Bay 20 38 pts (ocb)
Runner Up “B” Grade Bob Allen-Ankins Wynnum 20 38 pts
Third Place David Craig Oxley 17 37 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Mike McDonnell Carbrook 27 36 pts
Runner Up “C” Grade Vic Jones Karana Downs 27 33 pts
Third Place Doug Ormerod Gailes 22 32 pts (ocb)
NTP’s 5a Greg Turnbull 10a Graham Townsend
5b Dennis Roel 10b Peter McLachlan
5c Neil Phillips 10c Neil Phillips
12a Peter Brennan 16a Allan Albury
12b Ian McGilvray 16b Bob Gannon
12c Mark West-Newman 16c John Crandell
EAGLE:   Mike McDonnell 7th
Field: 125 Par   70/ Scr 69 Average Score :  30
BRD: 33 PCC   0/  Slope  121 NAGA: Caji De Souza 21pts
Date:  31 January 2022 Club:Brisbane Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 16) Ian Argent Pacific 10 36 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade John Garrard Gailes 13 36 pts
Third Place Graham Spence Pacific 14 35 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (17 to 22) Brian Howell Keperra 19 39 pts
Runner Up “B” Grade Bill Fisher Redland Bay 19 38 pts
Third Place Tony Hollands McLeod 17 37 pts
.
Winner “C” Grade  (23 to 36) John Chippindall Ashgrove 24 37 pts
Runner Up “C” Grade John McCarthy Pacific 27 36 pts
Third Place Graham McLeod Ashgrove 23 35 pts (ocb)
NTP’s 4a Dick Kennedy 7a Bill Albury
4b  Bernie Cooke 7b Bruce Pengelly
4c  Unallocated 7c Bob Blinco
19a Dave Trappett 13a Dave Mason
19b Gary Scott 13b Neil Phillips
19c Unclaimed 13c Mike Williamson
Field  140 Par   72 / SCR 71 Average Score 29
BRD  33 pts PCC 0  /  Slope  128 NAGA: Ray Miller 17 pts
Date: 24 January 2022 Club: Virginia Competition:  S/Stab
SPONSOR: The Village Taigum
Winner “A” Grade  (up to 17) Steve Woods Nudgee 14 43 pts
Runner Up “A” Grade Bob Ellsworth-Turner Oxley 14 41 pts
Third Place Mark Barnett Redcliffe 10 39 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (18 to 23) Greg Kemp Indooroopilly 20 42 pts
Runner Up “B” Grade Col Shaw Ashgrove 22 41 pts
Third Place Jim Stanley Redland Bay 22 38 pts
.
Winner “C” Grade  (24 to 36) Jeff Duce Brisbane 24 44 pts
Runner Up “C” Grade John Reynolds Pacific 25 40 pts (ocb)
Third Place Mark Green Gailes 25 40 pts (ocb)
NTP’s 3a Paul Burnett 9a John Ward (P)
3b Craig Tinmouth 9b Tony Lenac
Caji De Souza 9c Brian Levitt
12a Keith Laurie 14a Steve Woods
12b Dave Ransome 14b Greg Kemp
12c Bryan McNamara 14c Mark West-Newman
FIELD 142 Par   71 /SCR  73 Average Score : 33
BRD: 33 PCC  0/  Slope  121 NAGA: Ian Shellshear 22 pts
Date: 17 January 2022 Club:Keperra (Old) Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) Dave Foster Pacific 5 36 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Wayne Hampson Keperra 9 36 pts (ocb)
Third Place Wayne Robins Oxley 7 36 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Bruce Pengelly Keperra 17 38 pts
Runner Up “B” Grade Keith Edgar Keperra 17 34 pts (ocb)
Third Place Bill Fisher Redland Bay 17 34 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Jeff Duce Brisbane 22 32 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Trevor Browne Redland Bay 22 32 pts (ocb)
Third Place Frank Hocart Nanango 35 32 pts
NTP’s 4a Keith Laurie 6a Dave Foster
4b Frank Horell 6b Bruce Rich
4c Trevor Browne 6c Mark West-Newman
12a Graham Spence 8a Wayne Robins 17a Allan Albury
12b Brian Howell 8b Geoff Webster 17b Bruce Pengelly
12c Unclaimed 8c Mike Williamson 17c John Chippindall
Field 139 Par   72 /Scr 70 Average Score : 27
BRD  33 pts PCC 2  /  Slope  124 NAGA: Rob Carroll 16pts (ocf)
Date:  10 January 2022 Club: Oxley Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 16) Dave Foster Pacific 8 38 pts
Runner Up “A” Grade Grant Barrow Keperra 11 37 pts
Third Place Michael Jager Pacific 12 35 pts
.
Winner “B” Grade  (17 to 21) Ron Cazaly Oxley 17 36 pts
Runner Up “B” Grade Col Shaw Ashgrove 21 35 pts (ocb)
Third Place Rob Carroll Keperra 18 35 pts
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Ray Miller Ashgrove 22 36 pts
Runner Up “C” Grade Brian Levitt Keperra 24 35 pts
Third Place John McCarthy Pacific 24 30 pts
NTP’s 3a  David Saville 5a Graham Spence
3b Greg Kemp 5b John Comerford
3c Ray Miller 5c Unclaimed
7a  Graham McNee 13a  Unclaimed
7b  Paul Hine 13b  Rob Carroll
7c  Shane Wilkens 13c  Unclaimed
Field  130 Par  71 PCC 2 Average Score : 27 pts
BRD  33 pts DSR 71 /  Slope  122 NAGA:  Bruce Rich 14 pts