2021 Weekly Results

 

Date: 20 December 2021 Club: Gailes Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) Paul Burnett Pacific 8 40 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Andrew Davies Carbrook 14 40pts
Third Place Steve Smith Oxley 14 38 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Trevor Sleep Ashgrove 19 43 pts
Runner Up “B” Grade Nev Elford Oxley 15 39 pts
Third Place Bob Gannon Ashgrove 19 34 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Les Sherwood Ashgrove 25 40 pts
Runner Up “C” Grade Mark West-Newman Pacific 26 38 pts (ocb)
Third Place Trevor Browne Redland Bay 23 38 pts
NTP’s 3a  Glyn Thomas 6a  Rod Lee
3b John Commerford 6b  Unclaimed
3c Not Claimed 6c  Ross Brett
4a (2nd) Grant Barrow 12a  Glen Early 17a(2nd)  Glyn Thomas
4b          Nev Crouch 12b Unclaimed 17b          Mark Campling
4c          Doug Curtis 12c Ray Slater 17c          Trevor Browne
Grant Barrow and Nev Crouch both Eagled 4th
Field  141 Par  73 /PCC 0 Average Score : 31 pts
BRD  0 pts SCR  71  /  Slope  124 NAGA: Peter De Medici 19pts
Date:  13 December 2021 Club:Pacific Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 17) Paul Murray Ocley 5 40 pts
Runner Up “A” Grade Graham Spence Pacific 16 39 pts
Third Place Michael Hearn Pacific 17 38 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (18 to 23) Steve Smith Oxley 18 42 pts
Runner Up “B” Grade Ron Cervetto Ashgrove 20 41 pts (ocb)
Third Place Rob Carroll Keperra 21 41 pts
.
Winner “C” Grade  (24 to 36) Mike McDonnell Carbrook 30 39 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Les Sherwood Ashgrove 29 39 pts
Third Place John Reynolds Pacific 26 38 pts (ocb)
NTP’s
 3a Ralph Clarke  3b Ron Cervetto 3c Calvin McDonald
 7a Mike Hearn  7b John Duncalfe 7c Les Sherwood
13a  Dave Newman 13b Frank Horell 13c Peter Fraser
17a Adrian McShane 17b Johan Pretorius 17c John McCarthy
Field  135 Par   72 /PCC 0 Average Score :  31 pts
BRD  33 pts SCR 72  /  Slope  129 NAGA: Jim Coughlin 16 pts
Date:  6 December 2021 Club:Brisbane Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) Keith Laurie Nudgee 13 38 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Paul Murray Oxley 6 38 pts
Third Place David Saville Redland Bay 10 36 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Greg Kemp Indooroopilly 20 40 pts (ocb)
Runner Up “B” Grade Rob Carroll Keperra 20 40 pts
Third Place Gary Scott Ashgrove 20 38 pts
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Jeff Duce Brisbane 23 34 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Paul James Ipswich 22 34 pts
Third Place John Reynolds Pacific 25 33 pts (ocb)
4 Gary Grundy 7 Greg Kemp 19 Glen Early 13 Peter Brennan
Field  137 Par   70 /PCC 1 Average Score 29
BRD  33 pts SCR 69  /  Slope  122 NAGA: Ross Brett 16 pts
Date: 29 November 2021 Club:Wynnum Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Dave Mason Ashgrove 13 44 pts
Runner Up “A” Grade Peter Moore Ashgrove 13 38 pts
Third Place Alan Kane Pacific 9 37 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Gary Scott Ashgrove 20 40 pts
Runner Up “B” Grade Shane Knight Oxley 17 39 pts
Third Place Wayne Collins Indooroopilly 16 38 pts
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Geoff Graham Pacific 22 39 pts
Runner Up “C” Grade David Russell Wolston Park 33 37 pts
Third Place Geoff Harley Indooroopilly 28 36 pts (ocb)
NTP’s 5a  John Jansen 6a Dave Mason
5b  Bruce Pengelly 6b Johan Pretorius
5c  John Crandell 6c John Crandell
9a Ian Argent 15a Steve Burchill 16a Dave Mason
9b Unclaimed 15b Bob Muir 16b Johan Pretorius
9c Shane Wilkins 15c Unclaimed 16c John Gallagher
Field  127 Par   70/ SCR 69 Average Score : 31
BRD  33 pts PCC 0  /  Slope  121 NAGA: Mark West-Newman 22 pts
Date:  15 November 2021 Club: Nudgee (Brook Course) Competition:  S/Stab
Sponsor: The Village Taigum
Winner “A” Grade  (up to 17) Phil Do Rozario Keperra 17 44 pts
Runner Up “A” Grade Peter Jager Pacific 16 43 pts
Third Place Greg Turnbull Keperra 17 42 pts
Winner “B” Grade  (18 to 23) Laurie Acreman Indooroopilly 18 43 pts
Runner Up “B” Grade John Ward Pacific 21 41 pts (ocb)
Third Place Laurie Parr Pacific 21 41 pts
Winner “C” Grade  (24 to 36) John Nenke Pacific 28 44 pts
Runner Up “C” Grade Derek Smith Bulimba 28 42 pts
Third Place David Russell Wolston Park 36 41 pts
NTP’s 6a  Peter Jager (HIO) 12a  Adrian McShane
6b  Stephen Ohl 12b  Bill Fisher
6c  Peter Price 12c  Bob Robertson
17a  Ralph Clarke 18a  Andrew Davies
17b  Bill Fisher 18b  Russ Little
17c Ian Shellshear 18c Jim Coughlin
HOLES IN ONE BY Peter Jager  6th     and Andrew Davies  18th
EAGLES BY Neil Perrett  16th, Wayne Hampson 16th  and Dick Kennedy  14th
Field  124 Par  69 / PCC -1 Average Score  34 pts
BRD  33 pts SCR  70  /  Slope  126 NAGA:  John Chippindall 22pts
Date:  8 November 2021 Club: Oxley Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) Bruce McHattan Ashgrove 14 37 pts
Runner Up “A” Grade Kevin Twomey Pacific 14 36 pts
Third Place Frank Ramsey Indooroopilly 11 35 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Keith Edgar Keperra 18 41 pts
Runner Up “B” Grade Graham McNee Ashgrove 15 38 pts
Third Place Graham Mouatt Redland Bay 16 37 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Graham McLeod Ashgrove 23 36 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Brian Kearney Pacific 24 36 pts
Third Place Ian Shelshear Ipswich 21 35 pts (ocb)
NTP’s 3a  Paddy Johnston 5a Rick Eldridge
3b Unclaimed 5b Unclaimed
3c Graham McLeod 5c Jeff Watson
11a  Not Awarded 13a  Unclaimed
11b  Bob Muir 13b  Unclaimed
11c  Unclaimed 13c  Unclaimed
Field  111 Par  70 / PCC 0 Average Score :  30 pts
BRD  33 pts SCR 69 /  Slope  116 NAGA: Trevor Sleep 19 pts (ocf)
Date:1 November 2021 Club: Gainsborough Greens Competition:  S/Stab
SPONSOR : Tony Hollands  Funerals
Winner “A” Grade  (up to 14) Neil Perrett Keperra 13 39 pts
Runner Up “A” Grade Mike Hearn Pacific 14 37 pts  (ocb)
Third Place Bruce McHattan Ashgrove 14 37 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Steve Smith Oxley 17 45 pts
Runner Up “B” Grade Bob Helm Brisbane 19 40 pts
Third Place Tony Hollands McLeod 16 39 pts
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Dave Jackman Pacific 29 42 pts
Runner Up “C” Grade Jeff Duce Brisbane 23 35 pts
Third Place Les Sherwood Ashgrove 25 34 pts
NTP’s 2a Mark Upcher 7a Bruce McHattan
2b Bob Holland 7b Steve Smith
2c Alan Deeth 7c Jeff Watson
14a Keith Laurie 16a Dave Mason
14b Nev Crouch 16b David Craig
14c Jeff Duce 16c John McCarthy
Wayne Hampson eagled 6th
Neil Perrett eagled 6th
Keith Edgar eagled 10th
Field: 131 Par   72 / PCC 0 Average Score : 30
BRD  33 SCR  70 /  Slope  123 NAGA: Ian McGilvray 21 pts (ocf)
Date: 25 October 2021 Club: Riverlakes Competition:  S/Stab
SPONSOR: Commonwealth Bank
Winner “A” Grade  (up to 16) Glyn Thomas Keperra 7 38 pts
Runner Up “A” Grade Rod Lee Virginia 16 36 pts
3rd “A” Grade Neil Perrett Keperra 14 35 pts
.
Winner “B” Grade  (17 to 22) Graham McNee Ashgrove 17 37 pts
Runner Up “B” Grade David Craig Oxley 17 35 pts (ocb)
3rd “B” Grade Jeff Falvey Rosewood 19 35 pts
.
Winner “C” Grade  (23 to 36) Ray Miller Ashgrove 25 41 pts
Runner Up “C” Grade John Gager Pacific 25 35 pts (ocb)
3rd “C” Grade Les Sherwood Ashgrove 28 35 pts (ocb)
NTP’s 3a  Peter Cook 8a Greg Carey
3b Jeff Falvey 8b Bob Helm
3c Not allocated 8c Unclaimed
14a  Dave Trappett 16a Peter Trappett 17a  Ian Argent
14b  Bill Dearlove 16b Paul Hine 17b  Bernie Cook
14c   Unclaimed 16c Shane Wilkins 17c Brian Kearney
Field  129 Par  70  PCC 1 Average Score : 28 pts
BRD  33 pts SCR  69  /  Slope  125 NAGA: Dennis Roel 18 pts (ocf)
Date:  18 October 2021 Club:Pacific Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 17) Ralph Clarke Pacific 17 43 pts
Runner Up “A” Grade David Ajala Pacific 11 40 pts
Third Place Peter Jager Pacific 17 39 pts
.
Winner “B” Grade  (18 to 23) Tony Lenac Ashgrove 20 38 pts (ocb)
Runner Up “B” Grade Bruce Mutch Virginia 18 38 pts
Third Place John Ward Pacific 22 37 pts
.
Winner “C” Grade  (24 to 36) Peter Haywood Pacific 28 42 pts
Runner Up “C” Grade John McCarthy Pacific 26 39 pts
Third Place John Nenke Pacific 27 37 pts
NTP’s 3a Mike Hearn 3b Bob Helm   3c Dave Russell
7a John Comerford 7b Jim Coughlin         7c Warren Tealby
13a  Mike Hearn 13b Gary Grundy   13c Shane Wilkins
17a Andrew Davies 17b Tony Lenac         17c Bryan McNamara
Bruce Berriman Eagled 18th
Field  120 Par   72 /PCC 0 Average Score :  30 pts
BRD  33 pts SCR 72  /  Slope  129 NAGA: Glen Early 18 pts
Date: 11 October 2021 Club: Virginia Competition:  S/Stab
SPONSOR: The Village Taigum
Winner “A” Grade  (up to 18) Peter Cook Pacific 12 44 pts
Runner Up “A” Grade Greg Coman Indooroopilly 16 43 pts
Third Place Pat Verner Redland Bay 18 41 pts
.
Winner “B” Grade  (19 to 24) Ken Bracegirdle Redland Bay 24 42 pts
Runner Up “B” Grade Mark Green Gailes 24 41 pts
Third Place Don Muller Indooroopilly 24 40 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (25 to 36) Ian Shellshear Ipswich 26 43 pts
Runner Up “C” Grade Paul Carius Pacific 25 42 pts
Third Place Caji De Souza Virginia 31 40 pts (ocb)
NTP’s 3a Terry Powell 9a Peter Cook
3b Paul Barber 9b Graham McNee
3c Mark West-Newman 9c Warren Tealby
12a David Saville 14a Ric Eldridge
12b Graham Mouatt 14b Joe Carter
12c Norm Maskiel 14c Ray Slater
FIELD 136 Par   71 SCR 73 Average Score : 34
BRD: 33 PCC  -1/  Slope  121 NAGA: Mark Barnett 25 pts (ocf)
Date: 27 September 2021 Club: Redcliffe Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 16) Trevor Carter Redland Bay 16 42 pts
Runner Up “A” Grade Peter Brennan Ashgrove 15 40 pts
Third Place Dave Foster Pacific 0 37 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (17 to 22) Graham Mouatt Redland Bay 18 38 pts
Runner Up “B” Grade Laurie Parr Pacific 20 36 pts (ocb)
Third Place Kerry Cooper Redland Bay 18 36 pts
.
Winner “C” Grade  (23 to 36) Norm Maskiell Keperra 31 36 pts
Runner Up “C” Grade Graeme Mitchell Virginia 30 35 pts (ocb)
Third Place Mark Green Gailes 23 35 pts
NTP’s 2a Peter Brennan 7a Tony Squires
2b Unclaimed 7b Gary Scott
2c Shane Wilkens 7c John Crawford
11a John Comerford 13a Dave Foster
11b John Ward (P) 13b Ian Lavin
11c Unclaimed 13c Ray Miller
FIELD 120 Par   71 / PCC 0 Average Score : 30 pts
BRD  33 pts SCR 71  /  Slope  121 NAGA: Bob Blinco 20 pts
Date:  20 September 2021 Club: Windaroo Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) Greg Coman Indooroopilly 13 39 pts
Runner Up “A” Grade Bill Albury Wynnum 11 36 pts (ocb)
Third Place Adrian McShane Carbrook 12 36 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) John Jansen Pacific 15 37 pts
Runner Up “B” Grade Ken Chee Nudgee 15 35 pts (ocb)
Third Place Paul Evans Wolston Park 20 35 pts
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Dave Ransome Keperra 22 39 pts
Runner Up “C” Grade John Reynolds Pacific 25 36 pts (ocb)
Third Place John Chippindall Ashgrove 23 36 pts
NTP’s 5a  Ian Bishop 7a  Michael Jager
5b  Bernie Cooke 7b  Paul Hine
5c  Norm Maskiel 7c  Not Allocated
11a  Trevor Carter 15a  Dave Foster
11b  Ken Chee 15b  Mark Campling
11c  Neil Phillips 15c  John Reynolds
Field  120 Par  72  / PCC 0 Average Score: 29  pts
BRD  33 pts SCR  70  /  Slope  122 NAGA:  Peter Smart 20 pts (ocf)
Date:  13 September 2021 Club:Pacific Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 16) Tony Squires Redland Bay 9 39 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Bradley Murphy Virginia 12 39 pts
Third Place Bruce Berriman Redland Bay 10 37 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (17 to 22) Bob Helm Brisbane 20 38 pts
Runner Up “B” Grade Ron Cervetto Ashgrove 21 37 pts (ocb)
Third Place Tony Lenac Ashgrove 20 37 pts
.
Winner “C” Grade  (23 to 36) John Gallagher Pacific 28 41 pts
Runner Up “C” Grade Dave Jackman Pacific 31 40 pts
Third Place Geoff Graham Pacific 23 38 pts
NTP’s 3a Tony Squires 3b Laurie Parr  3c Not Eligible
7a Glen Early 7b Bob Helm  7c Graeme Mitchell
13a Ian Bishop 13b Trevor Mahoney   13c Geoff Dash
17a Paddy Johnston 17b Laurie Parr   17c Craig Tinmouth
Field  128 Par   71 /PCC 0 Average Score :  30 pts
BRD  33 pts SCR 70  /  Slope  125 NAGA: John Crandell 18 pts
Date: 6 September 2021 Club:Keperra (West) Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 13) Peter Moore Ashgrove 10 40 pts
Runner Up “A” Grade Andrew Davies Carbrook 11 37 pts
Third Place Alan Bignell Pacific 10 36 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (14 to 19) Keith Edgar Keperra 17 38 pts
Runner Up “B” Grade Dennis Roel Brisbane 14 37 pts (ocb)
Third Place Ian Kent Indooroopilly 14 37 pts
.
Winner “C” Grade  (20 to 36) Warren Tealby Keperra 20 41 pts
Runner Up “C” Grade Pat Reilly Keperra 24 38 pts (ocb)
Third Place Glen Downey Ashgrove 21 38 pts
NTP’s 4a Michael Jager 6a Denis O’Brien
4b Graham Mouatt 6b Geoff Webster
4c Warren Tealby 6c Ross Brett
8a Ralph Clarke 25a Andrew Davies 27a Peter Moore
8b Dennis Roel 25b Laurie Parr 27b Bruce Parmenter
8c Alan Deeth 25c Jeff Watson 27c Peter Fraser
Field 122 Par   70 /Scr 67 Average Score : 30
BRD  33 pts PCC 0  /  Slope  119 NAGA: Paul Burnett 19pts (ocf)
Date: 30 August 2021 Club:Wynnum Competition:  S/Stab
SPONSORED BY 1ST TEE GOLFERS SUNSCREEN
CHAMPIONSHIP WINNERS NOT ELIGIBLE
Winner “A” Grade  (up to 14) Bob Ellsworth-Turner Oxley 11 34 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Greg Turnbull Keperra 14 34 pts
Third Place Steve Adams Pacific 5 33 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (15 to 21) Michael Thomsett McLeod 18 40 pts
Runner Up “B” Grade John Clark Wynnum 17 39 pts
Third Place Peter Peters Nudgee 19 35 pts
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Peter Price Ashgrove 23 36 pts
Runner Up “C” Grade Mick Gibbons Ashgrove 30 34 pts
Third Place Geoff Harley Indooroopilly 27 33 pts (ocb)
NTP’s 5a  Tony Squires 6a Greg Carey
5b  Unclaimed 6b Gary Scott
5c  Unclaimed 6c Dave Russell
9a Bob Ellsworth-Turner 15a Greg Dyer 4Ba Dave Foster
9b Jim Coughlin 15b Don Muller 4Bb Mario Rey-Conde
9c Mike Gibbons 15c Mike McDonnell 4Bc Doug Ormerod
Frank Ramsey eagled 4A
Field  140 Par   70/ SCR 68 Average Score : 29
BRD  33 pts PCC +1  /  Slope  119 NAGA: Norm Maskiell 18pts
Date: 23 August 2021 Club: Bribie Island Competition:  S/Stab
SPONSORED BY 1ST TEE  GOLFERS SUNSCREEN
CHAMPIONSHIP WINNERS  NOT ELIGIBLE
Winner “A” Grade  (up to 14) Graham Spence Pacific 14 38 pts
Runner Up “A” Grade Peter Cook Pacific 10 34 pts
Third Place Greg Coman Indooroopilly 13 33 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 21) Gregory Kemp Indooroopilly 17 34 pts
Runner Up “B” Grade Rob Carroll Keperra 16 32 pts (ocb)
Third Place Joe Carter Keperra 17 32 pts
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Pat Reilly Keperra 27 35 pts
Runner Up “C” Grade John Reynolds Pacific 27 33 pts (ocb)
Third Place Jeff Duce Brisbane 23 33 pts
Field: 140 PAR 72 / Scr 71 Average Score: 28
BRD 30 PCC   1 /  Slope  123 NAGA:  Paul Coulthard 18 pts
Date: 26 July 2021 Club: Ashgrove Competition:  S/Stab
Winner A Grade  (up to 15) Bob Holland Ashgrove 15 36 pts
Runner Up A Grade Paul Coulthard Carbrook 13 35 pts
3rd A Grade Trevor Grant Ashgrove 9 34 pts (ocb)
Winner B Grade   (16 to 21) Bruce McHattan Ashgrove 17 37 pts
Runner Up B Grade John Cikuts Jindalee 18 35 pts (ocb)
3rd B Grade Bob Gannon Ashgrove 21 35 pts
Winner C Grade (22 to 36) Shane Wilkins Pacific 26 38 pts
Runner Up C Grade Bruce Parmenter Ashgrove 22 34 pts (ocb)
3rd C Grade John Ward Ashgrove 36 34 pts (ocb)
NTP’s 3a Michael Jager 9a Mark Barnett
3b Unclaimed 9b Trevor Sleep
3c Warren Tealby 9c Geoff Graham
10a Andrew Davies 13a Bob Holland 17a Keith Laurie
10b Graham McNee 13b Johan Pretorius 17b Ian Kent
10c Unclaimed 13c Unclaimed 17c Bruce Parmenter
Field 104 Par  67/ SCR 66 Average   28  pts
BRD  33 pts PCC  0/ Slope 122 NAGA:  John Jansen 19 pts (ocf)
Date: 19 July 2021 Club: Brookwater Competition:  S/Stab
SPONSOR : Tony Hollands  Funerals
Winner “A” Grade  (up to 16) Nev Crouch Ashgrove 16 34 pts
Runner Up “A” Grade Bill Albury Wynnum 12 33 pts  (ocb)
Third Place Tony Squires Redland Bay 8 33 pts
.
Winner “B” Grade  (17 to 23) Graham Mouatt Redland Bay 19 40 pts
Runner Up “B” Grade Jeff Falvey Rosewood 20 34 pts (ocb)
Third Place Ken Chee Nudgee 18 34 pts
.
Winner “C” Grade  (24 to 36) Norm Maskiell Keperra 34 34 pts
Runner Up “C” Grade Ian Shellshear Ipswich 24 32 pts
Third Place John Ward Ashgrove 36 31 pts
NTP’s 5a Steve Adams 7a Bill Albury
5b Joe Carter 7b Wayne Collins
5c Unclaimed 7c Brian Kearney
14a Nev Crouch 16a Dave Foster
14b Neil Phillips 16b Not Awarded
14c Ray Miller 16c Dave Ransome
Field  136 Par   72/ SCR 70 Average Score : 26
BRD 33 PCC +3 /  Slope  133 NAGA: Paul James 14 pts
Date: 12 July 2021 Club: Woodford Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Trevor Grant Ashgrove 8 36 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Dave Mason Ashgrove 13 36 pts  (ocb)
Third Place Ross Hill Ashgrove 13 36 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Mark Green Gailes 21 38 pts
Runner Up “B” Grade Gary Hooper Nudgee 21 36 pts (ocb)
Third Place Gerry Gannon Wynnum 16 36 pts
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Mario Rey-Conde Brisbane 22 38 pts
Runner Up “C” Grade John Gallagher Pacific 27 37 pts
Third Place Mike Garrett Brisbane 25 36 pts (ocb)
NTP’s 3a Mark Barnett 6a  Peter Moore
3b Keith Edgar 6b  David Craig
3c Unclaimed 6c  John Reynolds
11a  Andrew Davies 17a  David Saville
11b  Keith Edgar 17b  Bill Dearlove
11c  Craig Tinmouth 17c  Warren Tealby
Field 104 Par 72/Scr 71 Average : 31pts
BRD  33 pts SLOPE 120 /PCC 0 NAGA:  Michael Thomsett 22 pts
Date: 5 July 2021 Club: Gailes Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) David Ajala Pacific 10 36 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Phil Do Rozario Keperra 14 36pts (ocb)
Third Place Kevin Hughes Virginia 7 36 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Jeff Falvey Rosewood 19 36 pts
Runner Up “B” Grade Bruce Pengelly Keperra 19 36 pts (ocb)
Third Place Rob Carroll Keperra 16 35 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Mick Gibbons Ashgrove 32 35 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Mark Campling Ashgrove 21 35 pts
Third Place Caji De Souza Virginia 29 34 pts
NTP’s 3a  Allan Albury 6a  Peter Costelloe
3b Bill Fisher 6b  Rob Carroll
3c Peter Fraser 6c  Jeff Watson
4a (2nd) David Ajala 12a  Peter Costelloe 17a(2nd)  Denis O’Brien
4b          John Cikuts 12b Gerry Gannon 17b          Gerry Gannon
4c          Trevor Browne 12c Peter Rushmore 17c          Craig Tinmouth
Field  136 Par  73 Average Score : 28 pts
BRD  33 pts SCR  71  /  Slope  124 NAGA: Dennis Krafft 18pts (ocf)
Date: 28 June 2021 Club: Redcliffe Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 16) Nev Crouch Ashgrove 16 41 pts
Runner Up “A” Grade Rod Lee Virginia 16 40 pts
Third Place Michael Jager Pacific 11 39 pts
.
Winner “B” Grade  (17 to 22) Bob Muir Redland Bay 19 41 pts
Runner Up “B” Grade Johan Pretorius Pacific 22 38 pts
Third Place Bob Gannon Ashgrove 21 37 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (23 to 36) Jim Coughlin Keperra 24 43 pts
Runner Up “C” Grade John Crandell Ashgrove 31 42 pts
Third Place Bob Longland Pacific 23 39 pts (ocb)
NTP’s 2a Michael Jager 7a Trevor Grant
2b Trevor Browne 7b Johan Pretorius
2c Caji De Souza 7c Unclaimed
11a Laurie Acreman 13a Adrian McShane
11b Keith Edgar 13b Michael Thomsett
11c Dave Ransome 13c John Crandell
Les Apolloni Eagle 4th
FIELD 129 Par   71 / PCC 0 Average Score : 31 pts
BRD  33 pts SCR 71  /  Slope  121 NAGA: Greg Jensen 22 pts
Date: 21 June  2021 Club: Mt Warren Park Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Kevin Hughes Virginia 8 38 pts
Runner Up “A” Grade Greg Carey Keperra 11 37 pts
Third Place Bruce Berriman Redland Bay 12 36  pts
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Gerry Gannon Wynnum 16 39 pts
Runner Up “B” Grade Jim Stanley Redland Bay 19 38 pts
Third Place Frank Horell Pacific 11 37 pts
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) John Gallagher Pacific 28 39 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade John Crandell Ashgrove 30 39 pts
Third Place Caji De Souza Virginia 29 37 pts (ocb)
NTP’s 3a Paul Burnett 5a Nev Crouch
3b Steve Smith 5b Geoff Webster
3c Dave Jackman 5c John Chippindall
9a Greg Coman 16a Dave Mason
9b Gerry Gannon 16b Don Muller
9c Mark West-Newman 16c David Russell
Field  112 Par  72 / Scr 71 Average Score : 30 pts
BRD  33 pts PCC  0  /  Slope  120 NAGA: Karl Adam 21 pts (ocf)
Date: 14 June 2021 Club:Keperra (Old) Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) Mark Barnett Redcliffe 7 38 pts
Runner Up “A” Grade Peter Brennan Ashgrove 12 36 pts (ocb)
Third Place Denis O’Brien Pacific 9 36 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Greg Kemp Indooroopilly 17 35 pts (ocb)
Runner Up “B” Grade Geoff Webster Keperra 18 35 pts
Third Place Bob Browning Keperra 18 34 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) John Ward Ashgrove 36 39 pts
Runner Up “C” Grade Craig Tinmouth Keperra 23 36 pts (ocb)
Third Place Mike Walker McLeod 21 36 pts
NTP’s 4a Bruce Berriman 6a Kevin Hughes
4b Keith Edgar 6b Mark Green
4c Peter Smart 6c John Ward (Ashgrove)
8a Glyn Thomas 17a Ed Castrisos
8b Bob Muir 17b Bruce Pengelly
8c Graeme Mitchell 17c Craig Tinmouth
Field 129 Par   72 /Scr 70 Average Score : 29
BRD  33 pts PCC 0  /  Slope  124 NAGA: Russ Little 16pts
Date: 7 June 2021 Club: Palm Meadows Competition:  S/Stab
SPONSOR: TONY HOLLANDS FUNERALS
Winner “A” Grade  (up to 14) Peter Cook Pacific 9 38 pts
Runner Up “A” Grade Andrew Davies Carbrook 13 37 pts
Third Place Frank Ramsey Indooroopilly 11 36 pts
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Rod Lee Virginia 15 37 pts
Runner Up “B” Grade Greg Turnbull Keperra 15 36 pts
Third Place Dennis Roel Brisbane 15 35 pts
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Bob Longland Pacific 21 33 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Peter Halpin Wynnum 22 33 pts (ocb)
Third Place Neil Hind (V) Southport 25 33 pts (ocb)
5a Frank Ramsey 8a Ian Kent
5b Bill Dearlove 8b Karl Adam
5c Unclaimed 8c John McCarthy
11a Greg Carey 17a Allan Bignell
11b Bob Muir 17b David Craig
11c Bob Longland 17c Bob Longland
Field:  116 Par   72 / SCR 70 Average Score : 28
BRD: 33 PCC 1/  Slope  123 NAGA: Brian Ellem (V) 19pts
Date:  31 May 2021 Club: Nudgee (Bay Course) Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 16) Dave Mason Ashgrove 15 38 pts
Runner Up “A” Grade Allan Bignell Pacific 15 36 pts (ocb)
Third Place Ed Castrisos Indooroopilly 15 36 pts
Winner “B” Grade  (17 to 22) Graham McNee Ashgrove 19 36 pts (ocb)
Runner Up “B” Grade Greg Turnbull Keperra 18 36 pts
Third Place Ron Cervetto Ashgrove 21 35 pts (ocb)
Winner “C” Grade  (23 to 36) Ken Bracegirdle Redland Bay 24 40 pts
Runner Up “C” Grade Bruce Rich Nudgee 23 38 pts
Third Place Kosta Hatzifotis Pacific 29 37 pts (ocb)
NTP’s 6a  Gary Lynch 7a  Mark Barnett
6b  Laurie Parr 7b  Bernie Cooke
6c  Vic Jones 7c  Craig Tinmouth
14a  Ed Castrisos 18a  Ed Castrisos
14b  Keith Edgar 18b  Bruce Parmenter
14c John Gallagher 18c Richard Debnam
PETER TRAPPETT EAGLED HOLE 5B
Field  130 Par  68 / PCC 0 Average Score  30 pts
BRD  33 pts SCR  69  /  Slope  122 NAGA:  Graham Mouatt 17pts
Date:  24 May 2021 Club:Caboolture Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 16) John Garrard Gailes 14 40 pts
Runner Up “A” Grade Trevor Grant Ashgrove 9 39 pts
Third Place Ian Bidhop Indooroopilly 13  37 pts
.
Winner “B” Grade  (17 to 22) Johnn Comerford Gailes 18 40 pts
Runner Up “B” Grade Bob Browning Keperra 21 38 pts
Third Place Rob Carroll Keperra 18 37 pts (ocb)
Winner “C” Grade (23 to 36) Peter Price Ashgrove 26 42 pts
Runner Up “C” Grade Dave Lewis Ashgrove 30 40 pts (ocb)
Third Place Mario Rey-Conde Brisbane 23 40 pts
.
NTP’s 4a  Paul Coulthard 8a  Allan Albury
4b Bernie Cooke 8b  John Comerford
4c Peter Price 8c Craig Tinmouth
12a Peter Trappett 14a  Gerry Gannon 18a Bill Albury
12b John Comerford 14b  Bob Browning 18b Bob Browning
12c Craig Tinmouth 14c Unclaimed 18c Caji De Souza
Field : 115 Par  71/SCR 71 PCC: 0 Average: 31
BRD  33 pts SLOPE 122 NAGA:  Ken Collier 21 pts
Date:  17 May 2021 Club:Pacific Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 17) Ron Hennessy Wynnum 12 38 pts
Runner Up “A” Grade Tony Squires Redland Bay 9 37 pts
Third Place Mike Jager Pacific 12 36 pts)
.
Winner “B” Grade  (18 to 23) Bob Gannon Ashgrove 22 37 pts
Runner Up “B” Grade Rod Lee Virginia 18 36 pts
Third Place Ian McGilvray Wynnum 22 35 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (24 to 36) Craig Tinmouth Keperra 26 39 pts
Runner Up “C” Grade Peter Peters Pacific 25 38 pts
Third Place Peter Halpin Wynnum 26 37 pts (ocb)
NTP’s
3a Dave Trappett 7a Trevor Grant
3b Bob Gannon 7b Mike Thomsett
3c Peter Halpin 7c Doug Ormerod
13a John Garrard 17a Peter Trappett
13b Don Muller 17b David Craig
13c Graeme Mitchell 17c John Crandell
Field  129 Par   72 /PCC 0 Average Score :   30 pts
BRD  33 pts SCR 72  /  Slope  129 NAGA: Peter McLachlan 15 pts
Date: 10 May 2021 Club: Redland Bay Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) David Saville Redland Bay 12 38 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Adrian McShane Carbrook 14 38pts
Third Place Steve Burchill Wynnum 6 37 pts
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Jim Coughlin Keperra 21 37 pts
Runner Up “B” Grade Rob Carroll Keperra 17 34 pts (ocb)
Third Place Ron Cervetto Ashgrove 19 34 pts
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) John McCarthy Pacific 24 32 pts
Runner Up “C” Grade Doug Ormerod Gailes 23 31 pts (ocb)
Third Place John Crandell Ashgrove 30 31 pts
NTP’s 4a  David Saville 6a  Noel Timmins
4b Joe Carter 6b  Joe Carter
4c Doug Ormerod 6c  John McCarthy
13a  Steve Burchill 16a David Saville
13b Gary Scott 16b Joe Carter
13c Unclaimed 16c John McCarthy
Field  130 Par  72 /SCR 71 Average Score : 28 pts
BRD  33 pts PCC  1  /  Slope  120 NAGA: Ray Scott 17pts
Date: 12 April 2021 Club: Ashgrove Competition:  S/Stab
Winner A Grade  (up to 16) Nev Crouch Ashgrove 15 37 pts (ocb)
Runner Up A Grade Andrew Davies Carbrook 14 37 pts
3rd A Grade Mike Hearn Pacific 16 35 pts
Winner B Grade   (17 to 20) David McGuire Ashgrove 17 37 pts (ocb)
Runner Up B Grade John Ward Pacific 17 37 pts
3rd B Grade Neil Phillips Ashgrove 20 36 pts
Winner C Grade (21-36) Les Sherwood Ashgrove 25 36 pts (ocb)
Runner Up C Grade Dave Lewis Ashgrove 28 36 pts
3rd C Grade Bob Robertson Ashgrove 30 32 pts
Field 92 Par  67/ SCR 66 Average   28  pts
BRD 30 pts PCC  0/ Slope 122 NAGA:  Wayne Lang 13 pts
Date: 29 March  2021 Club: Gailes Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Peter Moore Ashgrove 11 37 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Keith Laurie Nudgee 12 37 pts (ocb)
Third Place Michael Hearn Pacific 15 37 pts
.
Winner “B” Grade  (16 to 10) Graham McNee Ashgrove 16 36 pts
Runner Up “B” Grade Trevor Sleep Ashgrove 18 35 pts
Third Place Ken Bracegirdle Redland Bay 21 34 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Peter Peters Pacific 22 35 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Doug Curtis Pacific 25 35 pts
Third Place Paul Carius Pacific 22 34 pts (ocb)
Field  129 Par  73 / Scr 74 Average Score :  28 pts
BRD  30 pts PCC  1  /  Slope  124 NAGA:Geoff Webster 16 pts (ocb)
Date:  15 March 2021 Club:Pacific Competition:  S/Stab
SPONSOR: Tony Hollands Funerals
Winner “A” Grade  (up to 16) Keith Laurie Nudgee 15 40 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade David Ajala Pacific 11 40 pts
Third Place Greg Carey Keperra 11 36 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (17 to 22) Brian Howell Keperra 19 42 pts
Runner Up “B” Grade Paul Hine Pacific 19 36 pts (ocb)
Third Place Tony Hollands McLeod 19 36 pts
.
Winner “C” Grade  (23 to 36) Alan Deeth Pacific 27 36 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Norm Maskiel Keperra 34 36 pts
Third Place Bryan McNamara Brisbane 29 35 pts
Field  115 Par   72 /PCC 0 Average Score :   29 pts
BRD  30 pts SCR 72  /  Slope  129 NAGA: Geoff Graham 17 pts
Date: 8 March 2021 Club: Gainsborough Greens Competition:  S/Stab
SPONSOR : Tony Hollands  Funerals
Winner “A” Grade  (up to 13) Graham Spence Pacific 12 40 pts
Runner Up “A” Grade Michael Jager Pacific 9 37 pts (ocb)
Third Place Steve Adams Pacific 5 37 pts
.
Winner “B” Grade  (14 to 18) Rick Eldridge Ashgrove 18 39 pts
Runner Up “B” Grade Paul Hine Pacific 18 38 pts
Third Place Steven Ohl Gailes 16 37 pts
.
Winner “C” Grade  (19 to 36) Peter Grayson Pacific 22 40 pts
Runner Up “C” Grade Bob Johnstone Pacific 32 34 pts (ocb)
Third Place Paul Carius Pacific 20 34 pts (ocb)
Field  125 Par   70 Average Score : 29
BRD 30 SCR  68 /  Slope  123 NAGA: Dave Ransome 20 pts
Date: 1st March 2021 Club: Redcliffe Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Adrian McShane Carbrook 14 39 pts
Runner Up “A” Grade Allan Albury Wantima 6 37 pts (ocb)
Third Place Ralph Clarke Pacific 14 37 pts
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Rob Carroll Keperra 19 39 pts
Runner Up “B” Grade Paul Hine Pacific 20 38 pts)
Third Place Grahan McNee Ashgrove 17 37 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) JohnCrandell Ashgrove 29 36 pts
Runner Up “C” Grade Kosta Hatzifotis Pacific 25 35 pts (ocb)
Third Place Paul Barber Redcliffe 22 35 pts
Field  145 Par   71 / PCC 0 Average Score : 31 pts
BRD  30 pts DSR 71  /  Slope  121 NAGA: Ed Fairhurst 19 pts
Date: 22 March 2021 Club: Bribie Island Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Ralph Clarke Pacific 14 40 pts
Runner Up “A” Grade Phil Do Rozario Keperra 14 36 pts
Third Place Allan Albury Wantima 5 36 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (16 to 21) Wayne Collins Indooroopilly 19 42 pts
Runner Up “B” Grade Adam Aspinall Keperra 20 38 pts (ocb)
Third Place Bruce Pengelly Keperra 19 38 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (22 to 36) Mike McDonnell Carbrook 27 40 pts
Runner Up “C” Grade Bryan McNamara Brisbane 28 38 pts
Third Place John Nenke Pacific 24 37 pts (ocb)
Field: 130 PAR 72 / Scr 71 Average Score: 30
BRD 30 PCC   0 /  Slope  123 NAGA:  Johan Pretorius 18 pts
Date: 15 February 2021 Club:Wantima Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) Anthony Baker Keperra Scr 40 pts
Runner Up “A” Grade Greg Carey Keperra 9 38 pts
Third Place Paul Burnett Pacific 9 37 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Johan Pretorius Pacific 20 40 pts
Runner Up “B” Grade Keith Edgar Keperra 20 37 pts
Third Place Rod Lee Virginia 15 36 pts
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Ken Collier Redcliffe 21 38 pts
Runner Up “C” Grade Bryan McNamara Brisbane 28 36 pts (ocb)
Third Place Warren Shallcross Devonport 22 36 pts
Field: 136 Par   70/ Scr 69 Average Score :  29
BRD: 30 PCC   0/  Slope  121 NAGA: Bob Robertson 19 pts
Date:  8 February 2021 Club:Meadowbrook Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (0-14) Paddy Johnston Nudgee 14 41 pts
Runner Up “A” Grade Paul Burnett Pacific 9 35 pts
Third Place Denis O’Brien Pacific 8 34 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (15 -19) Bruce Parmenter Ashgrove 17 37 pts
Runner Up “B” Grade Mark Campling Ashgrove 19 36 pts
Third Place Bob Holland Ashgrove 17 32 pts (ocb)
Winner “C” Grade (20-36) John Gager Pacific 22 36 pts
Runner Up “C” Grade Mike McDonnell Carbrook 25 35 pts
Third Place John Crawford Jindalee 24 34 pts (ocb)
Paul Burnett Eagle on 9th.
.
Field 96 Par  72 SCR 71 Average: 29
BRD  30 pts SLOPE 116/ PCC 0 NAGA:  Neil Phillips 20 pts
Date: 1 February 2021 Club: Virginia Competition:  S/Stab
SPONSOR: The Village Taigum
Winner “A” Grade  (up to 17) Kevin Twomey Pacific 15 41 pts
Runner Up “A” Grade Mark Barnett Redcliffe 8 38 pts
Third Place Dave Mason Ashgrove 13 35 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (18 to 23) Gary Scott Ashgrove 22 42 pts
Runner Up “B” Grade Allan Duke Brisbane 19 39 pts
Third Place Ron Cervetto Ashgrove 20 38 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (24 to 36) Mario Rey-Conde Brisbane 25 37 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Dave Ransome Keperra 24 37 pts
Third Place Jeff Duce Brisbane 24 35 pts
Field: 126 Par   71 / PCC 0 Average Score :  30 pts
BRD: 30 DSR   73/  Slope  121 NAGA: John Cikuts 20pts (ocf)

 

Date: 25 January 2021 Club:Wynnum Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 15) Bill Albury Wynnum 11 38 pts (ocb)
Runner Up “A” Grade Allan Albury Wantima 6 38 pts (ocb)
Third Place Peter Brennan Ashgrove 13 38 pts
.
Winner “B” Grade  (16 to 20) Ian McGilvray Wynnum 18 35 pts
Runner Up “B” Grade Bob Allen-Ankins Wynnum 19 34 pts
Third Place Ken Collier Redcliffe 20 33 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Mark Campling Ashgrove 21 37 pts
Runner Up “C” Grade John Crawford Jindalee 25 36 pts (ocb)
Third Place Mark Green Gailes 21 36 pts
Frank Horell Eagled 10th
Field  134 Par   70/ SCR 69 Average Score : 29
BRD  30 pts PCC 0  /  Slope  121 NAGA: Vic Jones 19 pts
Date:  18 January 2021 Club:Brisbane Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 14) David Foster Pacific 7 40 pts
Runner Up “A” Grade Adrian McShane Carbrook 14 37 pts
Third Place John Cream Riverlakes 12 36 pts (ocb)
.
Winner “B” Grade  (15 to 20) Col Shaw Ashgrove 20 38 pts
Runner Up “B” Grade Mark Rixon Redland Bay 17 36 pts (ocb)
Third Place Bob Muir Redland Bay 18 36 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (21 to 36) Trevor Browne Redland Bay 22 39 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Mike Garrett Brisbane 25 39 pts
Third Place Caji De Souza Virginia 28 36 pts
Field  139 Par   72 /PCC 1 Average Score 28
BRD  30 pts SCR 71  /  Slope  128 NAGA: Craig Tinmouth 14 pts
Date:  4 January 2021 Club: Oxley Competition:  S/Stab
Winner “A” Grade  (up to 12) Paul Burnett Pacific 9 38 pts
Runner Up “A” Grade Dick Kennedy Nudgee 11 37 pts (ocb)
Third Place Frank Ramsey Indooroopilly 8 37 pts
.
Winner “B” Grade  (13 to 18) Pat Verner Redland Bay 13 41 pts
Runner Up “B” Grade Paul Evans Wolston Park 18 39 pts
Third Place Bob Helm Brisbane 17 37 pts (ocb)
.
Winner “C” Grade  (19 to 36) Jeff Watson Keperra 21 37 pts (ocb)
Runner Up “C” Grade Kosta Hatzifotis Pacific 21 37 pts (ocb)
Third Place Brian Levitt Keperra 20 37 pts
Field: 127 Par  72 /Scr 70 Average Score :  30 pts
BRD  30 pts PCC 0/  Slope  117 NAGA:  Paddy Johnston 22 pts